Kiedy najlepiej lecieć na Korfu?
Typowy sezon wakacyjny na Korfu zaczyna się w czerwcu i trwa do końca września, kiedy panuje tu okres bezdeszczowy, a temperatura przekracza 25oC. Turyści pojawiają się często już pod koniec kwietnia, a ostatni wyjeżdżają w listopadzie. Dzięki bujnej roślinności i bryzie morskiej wyższe temperatury nie są bardzo uciążliwe. Wybierając miejscowość wypoczynkową warto zwrócić uwagę, że woda wschodniego wybrzeża jest cieplejsza nieznacznie niż na zachodnim brzegu. Delikatne letnie wiatry stwarzają też wspaniałe warunki do żeglarstwa i windsurfingu. Wyspa ma niesamowity urok na wiosnę, kiedy kwitnie okoliczna, bujna roślinność.
Z ciekawych wydarzeń regionu warto zobaczyć obchody przyłączenia Wysp Jońskich do Grecji odbywające się w maju, festiwal tańca ludowego w Starym Forcie mający miejsce na przełomie lipca i sierpnia oraz uroczystą procesję na cześć patrona wyspy – św. Spirydona, przypadającą na sierpień.
Jaka waluta obowiązuje w Grecji i jakie są orientacyjne ceny?
W Grecji od 2002 r. obowiązuje wspólna dla całej Unii Europejskiej waluta – Euro. Konsekwencją tego są nieco wyższe ceny niż w Polsce. Ceny również różnią się w sklepach w centrum miast czy w dużych kurortach od cen peryferii i wiosek turystycznych.
Gdzie i jakie pamiątki kupić na Korfu?
W miejscowościach turystycznych jest wiele sklepików z pamiątkami, gdzie oprócz gadżetów związanych z wyspą czy poszczególnym miastem dostać można ręcznie tkane materiały, koronki i hafty,. Często z wyspy przywożone są też artystyczne wyroby jubilerskie. Bardzo duża popularnością w zakupach turystów cieszy się Koum Kouat – regionalny likier rozlewany do buteleczek o fantazyjnych kształtach.
Trzeba pamiętać, że większość sklepów zamykana jest podczas sjesty ok. godz. 14-17, ale potem czynne są do 21.00. W poniedziałki, środy i soboty godziny otwarcia sklepów są krótsze i kończą się w porze sjesty.
Jaki czas obowiązuje w Grecji?
Czas lokalny jest późniejszy o godzinę od obowiązującego w Polsce, więc po przylocie przestawiamy zegarek o godzinę do przodu.
Jak poruszać się po Korfu?
Najtańszym i wygodnym rozwiązaniem są kursujące często autobusy, nazywane „green bus”, które łączą stolicę wyspy z większością miejscowości. Dobrym rozwiązaniem jest również wynajęcie samochodu, którego rezerwację można zrobić też przez internet przed wyjazdem na wakacje. Od osób wypożyczających auto wymagane jest posiadanie międzynarodowego prawa jazdy, polskie nie wszędzie będzie akceptowane.
Dużą popularnością cieszą się rejsy na sąsiednie wysepki i dzikie plaże. Rejsy większymi statkami odbywają się z portu w mieście Korfu, a krótkie jachtami czy łodziami można odbyć z większości miast wybrzeża. W stolicy znajduje się niewielkie lotnisko międzynarodowe obsługujące loty czarterowe i tanie linie lotnicze.
Tresc opisow dostarczana przez merlinx. Jakie plaże są na Korfu?
Największą popularnością cieszą się złote plaże z drobnym piaskiem na północy wyspy, takie jak Almiros, Roda czy Sidari. Inne piaszczyste plaże to: na zachodzie - Pelekas, Myrtiotissa, Agios Ghordis, na południu – Kawos. Plaża w Palaiokastritsie jest żwirowa, ale wiele terenów nurkowych i spacerowych przyciąga tu równie dużo turystów, co na miękki piasek. Wiele, kameralnych plaż osłoniętych jest skałami i dostępnych tylko z morza. Można do nich dopłynąć wypożyczona motorówką lub jachtem.
Plaże w kurortach turystycznych są bardzo dobrze zagospodarowane, znajduje się przy nich wiele sklepów, barów, restauracji i wypożyczalni sprzętu do sportów wodnych. Poza kurortami jest też wiele dzikich plaż – przeważnie piaszczysto-żwirowe lub piaszczyste, w malowniczymi skałami w pobliżu.
Przy hotelach wyższej kategorii lub w wybranych kurortach plaża jest usypywana sztucznie lub znacznie różni się od typowych plaż miejskich, dlatego wybierając kurort i hotel warto upewnić się do jakiej plaży będziemy mieli dostęp.
Jakie są ograniczenia celne w Grecji?
Przewóz towarów podlega ograniczeniom ilościowym na zasadach obowiązujących w UE, co oznacza w praktyce, że rzeczy osobiste i sprzęt na własny użytek nie podlega ograniczeniom celnym. W przypadku towarów można wwozić i wywozić: do 800 szt. papierosów, 200 szt. cygar, 10 l spirytusu, 20 l mocniejszego alkoholu, 90 l wina i 110 l piwa.
Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania z służby zdrowia w Grecji?
Służba zdrowia, zarówno prywatna jak i publiczna jest w Grecji ogólnodostępna. Przed wyjazdem można starać się w oddziale NFZ o wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EUKZ), która daje możliwość korzystania z podstawowej służby zdrowia w przychodniach i szpitalach. Warto jednak wykupić prywatne ubezpieczenie kosztów leczenia, które w razie konieczności pokryje wyższe koszty i transport medyczny. Jeżeli posiadamy ubezpieczenie prywatne należy zapoznać się z jego warunkami, gdyż w większości przypadków ubezpieczeniem objęte są koszty leczenia powyżej pewnych kwot, które należy samemu opłacić.
Ze względu na inną florę bakteryjną należy starannie wybierać restauracje lub jadać w hotelach i przestrzegać podstawowych zasad higieny. Turyści powinni pić wyłącznie wodę butelkowaną, ewentualnie gotowaną co najmniej 10 min. Szczepienia ochronne nie są wymagane i nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych, niemniej przed wyjazdem warto sprawdzić czy szczepienia nie są zalecane sezonowo.